ÇALIŞANI TEHDİT

Bir çalışanın iş dünyasında karşılaşacağı en kötü şey belki de işsiz kalmak işten atılmak gibi görünse de bana göre hala iş akdi devam ederken gerek işletme gerek çalışandan kaynaklı en küçük bir durum karşısında emekçilere işten çıkartma tehdidi yapılması bana daha ağır bir davranış gibi geliyor.

İş sözleşmesi feshi ile tehdit edilmek “Seni işten çıkartırım/attırırım” belki karşı tarafın güçlü olduğu gibi görünse de tehdit yöntemi ile iş yaptırabileceği, düzeni böyle koruyabileceği ve kaybederse daha iyisini bulup bulamayacağı endişesi ile karşındaki kişiyi sindirmeyi/yıldırmayı tercih ettiği kanaatindeyim. Her kişi ve işveren için aynı durum söz konusu olmasa da tehdit bana göre güçsüzlüktür zayıflıktır. Amiyane tabir ile korkutarak birşeyler yaptırmayı düşünmek en büyük acizliktir. Ben seni şuan çıkaramıyor olabilirim ama gözüm üzerinde ve zayıf anını kolluyorum dikkat et kendine demek istenmektedir tehdit…

Yönetsel yetkinliklerden birisi olan performans yönetimi ve iş hukuku kural ve kaidelerine göre yönetilmeyen personeller her an mobbinge maruz kalmaları, tehdit edilmeleri, sindirilmeleri ve ekmeğinden edilebilecekleri söylemleri ile karşı karşıya kalabilirler.Tüm insan kaynakları fonksiyonlarının işyerinde tam anlamıyla yürütülmesi durumunda, yaşanan veya yaşanması muhtemel olan kötü davranışların kötü olayların meslektaşlarımız tarafından önlenebilir bir durum olduğu ortaya konulduğu vakit önem kazandı insan kaynakları mesleğimiz.

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) Bşk. Sn. İsmail Akgün ve dernek üyelerine bu vesile ile çalışanların mobbinge uğradıklarında ne yapmaları gerektiği, nelerin mobbing olup olmadığı, yasal hakları ve bilinmesi gerekenlerin neler olduğu konusunda çalışanları bilinçlendirme ve farkındalık eğitimi faaliyetlerini sürdürme mücadeleleri ve biz insan kaynakçılarına verdiği destek için şükranlarımı sunuyorum.

Bazen anlık karşılaşabileceğimiz olası durumlarda uzanan ellerin ve sosyal sorumluların olması da çok kıymetli ban göre. Yanlarında birilerinin olduğunu hissetmeleri kadar güzel bir şey olabilir mi sizce.

İşyerlerinde her geçen gün iyileşen çalışma koşulları ve ortamı ile çalışanlarımızın tehdit gibi işten çıkarılma gibi durumların yaşanmaması temennisiyle …

İnsan Kaynakları Profesyoneli
Yücel Doğan

Scroll to Top