Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli Düzenlendi

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”1_4″][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_gallery admin_label=”Galeri” gallery_ids=”990,991,992,993,996,997″ fullwidth=”on” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_font_size=”14″ caption_all_caps=”off” title_font_size=”16″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row admin_label=”Satır”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Çalışma Hayatında “Kadın ve Mobbing” Paneli Düzenlendi

 

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ(YBÜ) SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ EVSAHİPLİĞİNDE, MOBBİNG EĞİTİM YARDIM ARAŞTIRMA DERNEĞİ (MEYAD), KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ(KADEM) İŞBİRLİĞİ İLE “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” kapsamında “ÇALIŞMA HAYATINDA KADIN VE MOBBİNG PANELİ” BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) ve KADEM Ankara Temsilciliği işbirliğinde “Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli” 700 kişilik kadın çalışan ve öğrenci ağırlıklı katılımcı ile gerçekleştirildi.

Programın başlangıcında şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasını takiben; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, YBÜ Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Mehmet Karabay’ın açılış konuşmalarıyla devam etti.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut açılış konuşmasında Panel isminin her sözcüğünün anlamlı olduğu,  Kadının toplumları inşa eden; anne, eş, yönetici, çalışan, sanatçı, vb birçok rolü olduğu,  Mobbingin ise çalışma hayatının en önemli sosyal sorunlarından biri olduğunu vurguladı. Karabulut ayrıca, kadınların her alanda aktif rol almasına özel önem veren Sn. Cumhurbaşkanımıza ve okuma yazma seferberliği projesi ile kadınlarımızın eğitimine, gelişimine yönelik çalışmalarda öncü olan Sn. Emine Erdoğan Hanımefendiye de teşekkür etti. Peygamber Efendimiz (SAV)’in “Cennet Anaların Ayaklarının Altındadır.” Hadis-i Şerif’iyle konuşmasına devam eden Karabulut, Kadınların çalışma hayatında, sanatta, siyasette, akademide, bilimde, sporda teknolojide ve diğer sahalarda merkezde yer alması gerektiğini belirtti. Afrin harekâtın da 15 TEMMUZ hain darbe girişimini önlemede aktif olarak yer alan Kadınlarımızı da anan Karabulut, “Allah hepsinden razı olsun” dedi.

YBÜ Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan açılış konuşmasında “Aslında 18. yüzyılın sonlarında bir sosyalist hareket olarak başlayan bir harekettir. Bir yangın sonucu çok sayıda kadının vefat etmesi ile büyük bir infial oluşuyor ve tarihte ilk defa bir cenaze törenine on binlerce insan katılıyor ve bütün dünyada dikkatleri üzerine çekiyor bu hadise. Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde Müslümanlara kadınların ve erkeklerin birbirleri üzerinde bir hakları olduğuyla ilgili çok güzel öğütleri var. Ama modern anlamda 19. yüzyılın sonunda ve özellikle de 20. yüzyılın başlarında kadınların hakları ve sıkıntılarıyla ilgili yoğun tartışmalar olmaya başlıyor. Daha sonra seçme ve seçilme haklarının elde edilmesiyle devam ediyor. Ne mutluyuz ki bizim ülkemiz kadınlarımıza “Seçme ve Seçilme” hakkını dünyada ilk veren ülkelerdendir. Önderimiz Atatürk’e ne kadar saygı duysak ne kadar öngörülü olduğunu bugün için ifade etsek azdır. Bugün geldiğimiz noktada kadınlarla ilgili bütün problemleri ve sorunların tartışıldığı ve değerlendirildiği dönemdeyiz. Böyle bir toplantıyı yapmakta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sn. Dr. Mehmet Karabay açılış konuşmasında ” Konu iş yerlerinde psikolojik taciz diye adlandırılan; Mobbing, Başbakanlığımızın 2011 yılında yayınladığı bu konuda bir genelgesi var. Bazen Türk gibi başlıyor ama Türk gibi bitiremiyoruz. Bu işleri kurumsallaştırmak, devam ettirmek sadece Stratejik Eylem Planlarında tutmamak lazım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle biz buradayız. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak Mobbing ile mücadele ediyoruz ve bu mücadeleyi kurumsallaştırmakla birlikte devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık, Akademi ve Kadın konulu ilk panel Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Doktor Öğretim Üyesi Elif Güner Kazancı’nın moderatörlüğünde YÖK Üyesi Sn. Doç. Dr. Zeliha Tufan Koçak “Akademide Kadın”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sn. Nurcan Önder “Çalışma Hayatı ve Kadın”, KADEM Ankara Temsilcisi Sn. Zehra Zümrüt Selçuk “KADEM Kadın Çalışmaları” konularında sunum gerçekleştirdiler.

 

 

Sosyo-Psikoloji, Hukuk, Kadın ve Mobbing konulu son panel Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı İlkay Erdogan ORHAN moderatörlüğünde AYBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nurdan Duman “Psikososyal Boyutuyla Mobbing”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve MEYAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nermin Gürhan “Kadın ve Mobbing”, AYBÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Muharrem Kılıç “Hukuksal Açıdan Kadın ve Mobbing”, MEYAD Başkanı Sn. İsmail Akgün “Mobbinge Bakış” konularında sunum gerçekleştirdiler.

Mobbing Bilirkişisi, Yazar ve Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği(MEYAD) Başkanı İsmail AKGÜN Mobbing ile ilgili geniş bir sunum yaptı. AKGÜN sunumunda;

Mobbing Kavramı ve Tarihçesi, Mobbing Nedir, Mobbingle Karıştırılan Kavram ve Durumlar, Mobbingin Türleri, Mobbingi Hazırlayan Başlıca Faktörler, Mobbing Kurbanlarının Genel Özellikleri, Başlıca Mobbing Uygulama Yöntemleri, Mobbing Sürecinin Aşamaları, İşyerinde Psikolojik Tacizin Tarafları, İşyerinde Psikolojik Tacizin Etkileri, Mobbingle Mücadele, MEYAD DERNEĞİ ana başlıkları kapsamında Mobbing nedir? Ne değildir? gibi katılımcıların kafasında yer alan soruların tamamına yanıt bulabilecekleri, vaka analizleri de içeren doyurucu bir sunum yaptı.

 

Program sonunda Zeytin Dalı Harekatına dikkat çekmek amacıyla tüm katılımcılara Zeytin Dalı dağıtıldı.

 

 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Scroll to Top