Mobbing ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

“Mobbing ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor”

“Mobbing ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor”

YUNUS OKUR – Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili İsmail Akgün, mobbingin birey, kurum ve işletmelerin yanı sıra ülke ekonomisini de olumsuz etkilediğini belirtti.

 

Kaynak: AA / Eklenme: 26 Mayıs 2016, 11:23 / Güncellenme: 26 Mayıs 2016, 11:23

Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mobbingin, kamu ya da özel sektör ayrımı olmaksızın her kademede çalışanın başına gelebildiğini ifade etti.

 

Mobbing için “duygusal taciz, psikolojik terör, psikolojik saldırı, yıldırma, sindirme, zorbalık, bezdiri, iş yeri terörü, iş yerinde saldırganlık, iş yeri şiddeti” gibi kavramların kullanıldığını aktaran Akgün, şöyle devam etti:

 

“Mobbing, iş yerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan, mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren, kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışların bütünüdür.”

 

Akgün, mobbingin sadece üstlerin astlarına uyguladığı bir taciz şekli olmadığını, eşdeğerler arsında ve bazen astların üstlerine karşı da görülebildiğine işaret ederek şunları söyledi:

 

“Bu davranışların, politik nedenler, bölgecilik, ırkçılık, din-mezhep gibi nedenler ile tazminat ödememek, ayrımcılık, makamını korumak gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bu davranışlar kimi zaman doğrudan hakaret, tehdit, aşağılama gibi yöntemlerle yapılırken, ne yazık ki kimi zaman ise dolaylı davranışlarla dedikodu ve iftiralar yoluyla yapılabilmektedir.”

 

– “İşletme de ülke ekonomisi de zarar görüyor”

 

Mobbingin sadece bu duruma maruz kalan kişiyi değil, iş arkadaşlarını, çevresini, işletmeyi ve ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Akgün, şöyle konuştu:

 

“Mobbing, zamanında önlem alınmazsa çalışanları ve kurumu da önemli bir şekilde etkilemektedir. Çalışanların dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, mide-bağırsak rahatsızlıkları, panik ataklar, kalp krizleri, iş kazaları, nedensiz ağlamalar, aşırı kilo alma veya verme, cinayetler gibi birçok soruna yol açmaktadır. Hepimiz iş yerinden ayrıldıktan sonra evimize, yani ailemizin yanına gitmekteyiz. Çalışanları etkileyen bu sorun maalesef aileyi de olumsuz etkilemektedir. Mutsuz aileler ve kimi zaman boşanmalara kadar da gitmektedir. Elbette bireyleri bu denli etkileyen bu veba, kurumları, işletmeleri de çok daha fazla etkilemektedir. Çalışanları mutsuz olan iş yerlerinin gerekli performans ve kalitede hizmet üretmesi beklenemez. Yetişmiş çalışanların başka iş arayışları, istifa etmeleri ya da emekliye ayrılmaları kimi zaman telafisi güç ve önemli kayıplar yaşanmasına yol açmaktadır. Bireyi, aileyi, kurumları etkileyen bu sorun kuşkusuz ülke ekonomisini de olumsuz etkilemektedir.”

 

Akgün, kurumların, işletmelerin bu nedenle mobbinge karşı mücadele etmeleri ve bunu oluşturacak zeminleri ortadan kaldırmaları gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti:

 

“Bunun için kurumlarda eğitim verilerek farkındalık artırılmalıdır. Psikolojik tacize zemin hazırlayabilecek faktörlere yönelik çalışma ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kurumda psikolojik tacizin yaygınlığını araştıran çalışmalar yapılabilir. Anketler aracılığıyla risk altındaki çalışma grupları belirlenebilir.”

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Scroll to Top