Nedir yahu bu MOBBİNG?

Efendim malumunuz, bizim ülkede herkes her şeyin uzmanıdır. TV programlarında bir bakarsınız, politika uzmanı olanlar, yarın para uzmanı, hatta bir sonraki gün de deprem ve bina uzmanı oluverirler! Dedim ki benim neyim eksik bende Mobbing’i yazayım J

Bu elbette işin esprisidir. Fakat Mobbing hakkında birkaç kelam etmek isterim. Evvela Mobbing nedir? Kimlere uygulanır? Ne Mobbing’dir? Ne değildir? Ne zaman ve kim bu terimi ortaya atmıştır? Efendim tarihsel süreci terminolojisi vs. nedir? Bunları işi bilene sormak gerekir ki bu konuda bir kurum ve isim tavsiye edebilirim. Ankara merkezli MEYAD Derneği ve Genel Başkanı Sayın İsmail Akgün beyefendinin açıklamalarını YouTube, sosyal medya, web siteleri, basın ve medya gibi binlerce sayfada bulabilirsiniz.

Malumunuz insan bilmediğinden korkar. O sebeple evvela bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu noktada kendimi şanslı hissediyorum. Yukarıda bahsettiğim MEYAD Derneğinin İstanbul temsilciliğinin gönüllüsü olarak ( Teknoloji konularında destek veren bir gönüllüyüm. Uzmanlık alanım mobbing değildir. ) gerek sayın başkan ve gerek ise, kurum içinde ki birbirinden kıymetli hocalarımızdan yıllardır mobbing konusunda çok bilgi alma şansım oldu.

Bir işletmeci olarak benim mobbing’ den anladığım ise şudur:

Hangi alanda ve hangi işi yapıyor olursanız olun, ister 1 kişi ile ister se 1000 kişi ile çalışıyor olun, işiniz sizin için önemli ve değerli ise, işinizin geleceğini, müşteri memnuniyetini, ürün kalitenizi yukarı taşımak ve işinizi büyütmek istiyorsanız başta işletme sahipleri ve yöneticileri bu MOBBİNG illetini öğrenmelidir. Nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Eğer bir işletme değil de Devlet Kurumu veya dernek vb. alanlarda iseniz bundan beri misiniz? Elbette hayır. Fakat ben özel sektör açısında ele alarak sözlerime devam edeceğim.

İnsan duygusal bir varlıktır. Öyle değil mi? İnsanın başarılı ve psikolojik açıdan sağlıklı olması için, duygularını yönetmesi, moral ve motivasyonu yüksek tutması gerekir. Peki, mobbing ile ne alakası var? Eğer işletmenizde aşağıdan yukarıya veya yukarıdan aşağıya gizli veya açık bir mobbing uygulanıyor ise! İster Devlet Kurumu, ister özel sektörde olsun başında bulunduğunuz kurum veya bölümlerin BAŞRARILI olması pek mümkün görünmüyor. Çünkü mobbing denen bu kanser illeti önce bir kişiden başlasa bile denize attığınız taşın dalga etkisi gibi bütün bir kurumu kısa zamanda kapsama alanına alıyor. Her şeyin harika gittiği kurumda bir de bakıyorsunuz aylar içinde verim düşmüş, mutlu insan kalmamış, başarı grafikleri yukardan aşağıya dönmüş… Genelde uzun yazılar okunmaz o sebeple kısadan zihnimde mobbing denince geçenler böyle.

Aman siz siz olun, kurumunuzda mobbing’in zerresine izin vermeyin. Fakat önce SİZ yapmayın tabiki…

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği kısa adı MEYAD olan ve benimde naçizane memnuniyetle gönüllü olarak destek gayreti içinde bulunduğum bir avuç yiğit insan ( uzman, akademisyen, üye, gönüllü ) MOBBİNG illeti ile mücadele vermek için yıllardır dur durak bilmeden gayret gösteriyor. Antik çağdan geleceğe PARA kitabının yazarı sevgili dostum Dursun Ali Yaz’ı MEYAD programına konuşmacı olarak davet ettiğimde, şu çok değerli cümleyi kurmuş idi… Kısa zamanda karşılığını göremeyeceğiniz bir alanda böylesi bir mücadelenin içinde olmanızdan dolayı sizleri saygı ile selamlıyorum. Bu çok değerli …

Kendisine bir kez daha teşekkür ederim. MEYAD’ın bu alandaki cesur, fedakâr ve azimli çalışmalarını takip etmenizi ve MOBBİNG illetine mümkünse hiç bulaşmamanızı eğer bulaşmış iseniz mutlaka tedavi olmak için uzmanlardan yardım almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

Savaş Tulgar

3SGüvenlik

Scroll to Top